Hét település csatlakozna a Beregszász központú kistérséghez

Az ukrajnai közigazgatási reformban előírtaknak megfelelően a helyi tanácsoknak anyagilag fenntartható közigazgatási kistérségekbe kell egyesülniük. A Beregszászi Városi Tanács 2019. november 12-én megtartott ülésén a képviselő-testület egyebek mellett hét, a Beregszász központú kistérséghez csatlakozni szándékozó településről szavazott.

Babják Zoltán, Beregszász polgármestere újságírónknak elmondta, hogy a testületi ülésen döntés született hét község – Jánosi, Gát, Kígyós, Nagybakta, Mezőgecse, Badaló és Halábor – a Beregszász központú kistérséghez való csatlakozási szándékának támogatásáról. A szándékot a városi tanács képviselő-testülete egyhangúlag támogatta. „Ezekkel a településekkel tesszük meg az első lépést az önkéntes csatlakozás irányába, azonban mielőtt a kormányzó elé kerülne ez a tervezet, még egy testületi ülés során fogjuk megerősíteni a csatlakozni szándékozó települések vezetőivel közösen kidolgozott rendeletet” – nyilatkozta a polgármester.

„Mezőgecse közel van Beregszászhoz, adminisztratív szempontból pedig fontos, hogy a beregszászi hivatalok kiszolgálják a mezőgecsei lakosságot, illetve hogy a községünkben is megmaradjon egy bizonyos önkormányzati szint. A kisebb hromadákban nem látom biztosítottnak, hogy településünk költségvetése és működtetése megoldható lenne” – nyilatkozta lapunknak Mester András, Mezőgecse polgármestere. Leszögezte, hogy Beregszász eddig is járási központ volt, emellett fontos, hogy a magyar falvak továbbra is egyben maradjanak. A járáshoz tartozó települések csatlakozása összhangban van a megyei perspektivikus tervvel is.

A következő ülést november 15-re tervezik, amely után a megfelelő rendeletet fel tudják terjeszteni Kárpátalja kormányzójának.

CsA