Заява Громадської організації «Товариства угорської культури Закарпаття» та Демократичної спілки угорців України щодо закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»

Ухвалений Верховною Радою закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» передбачає в обовязковому порядку виключне користування державною мовою майже в усіх сферах суспільного життя, включаючи освіту, ЗМІ, господарську, політичну і культурну діяльності, і виключає можливість використання будь-якої іншої мови у суспільній комунікації. Закон визначає знання української мови як громадянський обовязок, й ставить обовязковою умовою володіння державною мовою при призначенні на посади в державних органах і заповнення посад в органах місцевого самоврядування шляхом виборів. Він також створює систему інституцій з метою контролю дотримання передбачених законом правил, караючи їх порушення штрафами і позбавленням права обіймати відповідні посади.

Таким чином даний закон не тільки унеможливлює використання мов національних меншин в публічній сфері, але й передбачає санкції щодо порушників його правил, вступаючи в супереч з чинною Конституцією України і положеннями численних міжнародних зобовязань, взятих на себе Українською державою.

На нашу думку, ухвалений Верховною Радою закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» є дискримінаційним, що в основі порушує людські права громадян України, радикально обмежує права національних меншин України на вільне користування рідними мовами, продовжує збільшувати напруженість як у внутрішній, так і зовнішній політиці держави. Закон також суперечить прагненням України щодо європейської та євроатлантичної інтеграції.

 

м. Ужгород, 25 квітня 2019 р.