IV. Guti Őszi Fesztivál

A tradíciók ápolása, festmény- és fotókiállítás, szobor- és sportpályaavatás, ízek és dallamok

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) szervezésében szeptember 29-én került sor a Guti Óvoda és a Guti Általános Iskola udvarán helyet kapott, idén negyedik alkalommal megrendezett rendezvényre: a Guti Őszi Fesztiválra… gombával ízesítve – mert köztudott, hogy a községet körülölelő erdő az év ezen időszakában a környéken lévő gombalelőhelyek egyik leggazdagabbika.

A szervezők színes programmal várták a fesztiválra érkezőket: már délelőtt kezdetét vette a bográcsfőző verseny, délben megnyitották Jaroszlava Katran fiatal festőművész 12 festményének, valamint Sin József Gut múltjáról összeállított fotógyűjteményének kiállítását, 13 órától a járás különböző településeiről érkezett, kézműves-mesterségeket művelők sátrakban kiállított termékeit tekinthették és vásárolhatták meg az érdeklődők, majd 14 órakor került sor az esemény ünnepélyes megnyitójára. A fesztivált megtisztelte jelenlétével Szilágyi Mátyás beregszászi magyar főkonzul, Gulácsy Géza, a Kárpátaljai Megyei Tanács képviselője és a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) alelnöke, Sin József, a Beregszászi Járási Tanács és a KMKSZ Beregszászi Középszintű Szervezetének (KMKSZ BKSZ) elnöke, Bimba Ferenc, a Beregszászi Járási Közigazgatási Hivatal elnökhelyettese, Simon Gyöngyi, a Beregszászi Járási Közigazgatási Hivatal Oktatási, Ifjúsági és Sportosztályának vezetője, valamint Matl Péter szobrászművész, a Pro Arte–Munkács civil szervezet elnöke.

„Amilyen szépen ragyog a napsugár ma fölöttünk, olyan szép és fényes jövőt szeretnénk Gutnak, a kárpátaljai barátainknak: magyaroknak, ukránoknak, ruszinoknak. Ezen dolgozunk” – kezdte köszöntőjét Szilágyi Mátyás, aki elmondta, hogy a magyar kormány a továbbiakban is „rendületlenül és töretlenül” támogatni fogja a kárpátaljai magyarságot, a nemzetek és nemzetiségek közötti jó kapcsolatot, egyetértést és harmóniát.

Gulácsy Géza biztatóan szólt a közönséghez: az Ukrajnában jelenleg ellenségként feltüntetett kárpátaljai magyarság számára is eljön a derűs idő, amikor magyarként élhetünk szülőföldünkön, Kárpátalján a többi nemzetiséggel békében.

A tradíciók ápolásának fontosságára hívta fel a figyelmet köszöntőjében Bimba Ferenc, aki hozzátette: Gut a hagyományőrző települések közé tartozik, ahol jelen van az összefogás, az összetartó erő és az egymás iránti tisztelet.

Sin József – aki a fesztivál főszervezője – kihangsúlyozta: „községünk lakói gazdag ősznek örülhetnek, hiszen gazdag termést takaríthatnak be, illetve falunk is több létesítménnyel gazdagodik ma” – ezzel arra utalt, hogy 25 év után, a magyar kormány támogatásának köszönhetően végre sikerült felújítani a község egyetlen emeletes épületét, a fesztiválnak is otthont adó óvodát, amely mára „ékszerdoboza” lett Gutnak.

A megnyitót követően felavatásra került a Rhea Marmantini spanyol szobrászművész által alkotott A Madár nevet viselő szobor. Ennek kapcsán Matl Péter elmondta, hogy az öt éve minden évben megszervezett nemzetközi szobrásztáborba – amelynek célja hidat építeni a nemzetek és kultúrák között – a világ minden tájáról érkező művészek között tavaly Rhea Marmantini is jelen volt, akinek alkotása Gut óvodájának udvarát ékesíti ezentúl. A tojásból kikelő madarat ábrázoló szobor tehát a tavalyi szobrásztáborban készült a beregszentmiklósi vár udvarán. Ezzel együtt Kárpátalján jelenleg már 21 település kapott kültéri szobrot.

„Vegyünk példát erről a madárról, amely sehová nem fog elrepülni innen: szeressük szülőföldünket…” – fűzte hozzá a szoboravatóhoz Sin József.

Ezt követően az iskola udvarán létesített műfüves sportpálya avatójára került sor. A KMKSZ BKSZ elnöke elmondta, hogy a KMKSZ közreműködésével idén ősszel még két hasonló sportpálya átadására lehet számítani Nagybégányban és Zápszonyban, amelyek egytől egyig a Bethlen Gábor Alap támogatásának köszönhetően épülhettek meg. A pályaavató után nem maradhattak el az első mérkőzések sem. Az ifjúsági, felnőtt és öregfiúk kategóriák csapatai mérkőztek meg egymással, ahol Gut, Gát és Kárpátalja vegyes csapata diadalmaskodott. A délelőtt kezdődött bográcsfőző verseny győztese Tóth Gyula lett Szernyéről, míg a második helyezett Tóth Árpád.

Mindeközben a színpadon kezdetét vette a kulturális program: elsőként az óvodások műsorát tekinthették meg a nézők, amit az énekesek előadásai követtek – Peres Dóra, Gróf Beáta és Medve Ljudmilla mutatták be kiváló énektudásukat, majd a Kisbégányi Szivárvány Táncegyüttes, a Nagybégányi Krisztina Táncegyüttes és a Guti Flowers Táncegyüttes, valamint a Beregszászi Kodály Zoltán Művészeti Iskola Nefelejcs és Kikerics együttesének produkcióit láthatta a közönség. Koncertet adott a Beregszász Dixieland Band, amelynek tagjai a zenekarra jellemző New Orleans-i jazzel varázsolták el a hallgatóságot. A Guti Őszi Fesztivál éjszakába nyúló utcabállal zárult, amelyhez a zenét az F.G.H. zenekar szolgáltatta.

Csuha Alexandra