Vidnyánszky Attila a 44. díszpolgár

Elismerő okleveleket, Pro Urbe emlékplakettet és díszpolgári címet adtak át Beregszász 955. születésnapján

Május 24-én, csütörtökön a Beregszászi Városi Művelődési Házban ünnepi koncerttel méltatták a város 955 évvel ezelőtti alapítását. Az ünnepség keretében átadták a városi tanács dicsérő okleveleit, posztumusz kapta meg a Pro Urbe emlékplakettet Vaszil Matej, aki 1979 és 1992 között vezette a Beregszászi Járási Rendőrséget, Vidnyánszky Attila színházrendezőnek pedig a város díszpolgára címet adományozta a városi tanács.

Babják Zoltán polgármester ünnepi beszéde elején köszöntötte az ünnepségen megjelent díszpolgárokat, Pro Urbe díjasokat, kitüntetetteket és a város testvértelepüléseinek küldöttségeit, valamint minden vendéget. A polgármester kihangsúlyozta, hogy nem akárkiket tüntetnek ki az említett címekkel. „Azok a beregszásziak részesülnek ilyen elismerésben, akik fokozott felelősséget vállalnak, kiemelten nagy szerepet játszanak városunk társadalmi életében. Szebbé, jobbá teszik városunkat, olyanná, hogy az emberek szeressenek itt élni, felnevelni gyermekeiket, unokáikat. Vonzóbbá teszik Beregszászt vendégeink számára és öregbítik jó hírét a világban. Még akkor is törődnek városukkal, nyomot hagyva közel 1000 éves történelmében, ha a sors úgy hozza, hogy el kell hagyniuk szülővárosukat” – mondta ünnepi köszöntőjében Beregszász polgármestere.

Az ünnepi műsorban közönség elé léptek a Volodimir Ficaj vezette Harmónia Versenytáncklub táncosai, a Beregszászi Kodály Zoltán Művészeti Iskola tanárainak kórusa, Volodimir Balackij (művésznevén Pitkin) és Ivan Csehil, a Tatyana Borka vezette és Meggyesi Anita koreográfus által felkészített Street Dance Tánccsoport, valamint a Szvitlana Kononenko vezette Atasz Showtánccsoport.

Polgármesteri elismerő oklevelet és egy-egy virágcsokrot vehetett át a színpadon Babják Zoltán polgármestertől Rózsa Ilona ápolónő, Krajnyik Irén nyugalmazott zenetanár, a Beregszászi Szent Kereszt Kórus vezetője, elismert előadó, Volodimir Balackij vőfély, műsorvezető, kommentátor, Olekszander Rjabikov magánvállalkozó, az Atlant Plus Reklámügynökség igazgatója, Pataki Krisztina érdemes pedagógus, aki 1989–2018 közötti években vezette a Beregszászi 1. Számú Óvodát, Ljudmila Pilip, a Beregszászi 5. Számú Középiskola korábbi igazgatója, Vaszil Masika, a Kárpátalja Sportkomplexum korábbi vezetője, Krisztina Harapko magánközjegyző, Erbach György, a Beregvidék SC korábbi igazgatója, Gerevich János, az Advance Kárpátaljai Tanácsadó és Fejlesztő Központ Jótékonysági Alapítvány vezetője, Nagy Károly baleseti sebész, Mihók Attila, Mihók Bertalan és Dudás Ilona, a Széchenyi út 32. számú műemléképület, a Kubovics-ház eredeti homlokzatának felújításáért, Anatolij Poloszkov, a Chizay Agro Kft. vezetője és a Pulzus Rádió kollektívája.

Pro Urbe emlékéremmel tüntették ki posztumusz Vaszil Matejt, a milicia ezredesét, aki 1979 és 1992 között vezette a Beregszászi Járási Belügyi Osztályt. A kitüntetést felesége, Marija Matej vette át Babják Zoltán polgármestertől.

A Beregszászi Városi Tanács a város díszpolgára címmel tüntette ki Vidnyánszky Attilát, a Magyar Nemzeti Színház igazgatóját és főrendezőjét, ő alapította a Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színházat is, amelynek máig ő a főrendezője.

Vidnyánszky Attila miután Babják Zoltán a mellére tűzte a díszpolgároknak járó érmet, elmondta: „Meg vagyok hatva. Biztos, hogy életem egyik legfontosabb kitüntetése. Talán nincs annál fontosabb, mint ha az embert itthon szeretik, és nekem itt van az itthon. Nyilván a díszpolgári kitüntetésem annak is szól, hogy 25 éves a beregszászi színház, amellyel elindult egy történet, az én magam története, de elindult a Csokonai Színház története egy egészen más úton, mint amin addig ment, hiszen a beregszászi színészek szülték újjá, és most már hat éve Magyarország első számú színházát is az a szellemiség határozza meg, ami itt született meg, ebben az épületben, meg a Munkácsi utca 1-ben.Ez a pici színház több mint húsz országban szerepelt, vitte a Beregszász nevet, és úgy gondolom, hogy a város nagyon fontos intézménye és kulturális nagykövete. Ezt követően megpróbálok még erőteljesebben Beregszász nagykövete lenni a világban” – hangsúlyozta Vidnyánszky Attila, aki a kitüntetését követően interjút adott a Kárpátaljának.

dózsa