Új rekortán sportpályát avattak Beregszászban

Több sportág gyakorlására alkalmas, rekortán borítású sportpályával lett gazdagabb a Beregszászi Római Katolikus Egyházközség. A sportpályát Magyarország Fejlesztési Minisztériumának és a Magyar Labdarúgó-szövetség támogatásának köszönhetően alakíthatták ki, templomuk mellett, a Pásztor Ferenc Közösségi Ház udvarán a katolikus hívek. A pálya április 29-i avatóünnepségén megjelent többek között dr. Boros Anita, Magyarország Nemzeti Fejlesztési Minisztériumának helyettes államtitkára, Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés elnöke, Kozma Péter Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kormánymegbízott, Szalipszki Endre beregszászi magyar főkonzul, Brenzovics László, az ukrán parlament képviselője, a KMKSZ elnöke, valamint Babják Zoltán, Beregszász polgármestere.

Molnár János beregszászi esperes-plébános a Pásztor Ferenc Közösségi Házban és annak udvarán kialakított közösségi tér kapcsán tudósítónknak elmondta: „Nem csak felújítás – újjászületés van itt a templom körül. Először visszakaptunk a régi iskolaépületünket, amely most közösségi házként és plébániaként működik, itt tartjuk közösségi programjainkat, plébániai foglalkozásainkat. A közösségi ház mellett rendbe hoztuk annak udvarát is, ahol a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumnak és a Magyar Labdarúgó-szövetségnek a támogatásával megvalósíthattuk ezt a régi álmunkat, hogy a mai napon felavathatjuk ezt a sportpályát, ami közösségépítő is, illetve a híveinknek, hittanosainknak, az idelátogató vendégeinknek is felkínálja a felüdülésnek, a sportnak, az aktív pihenésnek a lehetőségét. Az egyház ma már – hála Istennek – nem szorul be a templom falai közé, hanem azokon kívül is helyet kap, az evangelizációnak pedig helyszíne lehet akár egy sportpálya, egy játszótér, akár egy közösségi udvar vagy egy közösségi ház is.”

Az egyházközség 2012-ben kezdte az akkorra már teljesen romossá vált iskolaépület felújítását és egyhektáros udvarának a parkosítását. Mára megvalósultak az akkori tervek, az épület gyönyörűen megújult. A Pásztor Ferenc Közösségi Háznak keresztelt intézményben hittan oktatására alkalmas termeket, egy 80 fő befogadására alkalmas közösségi termet, 50 férőhelyes zarándokházat, valamint irodákat alakítottak ki. A templom udvarán még 2013-ban létrehozták a város legszebb játszóterét, majd felépítettek egy szabadtéri programok lebonyolítására ideális pavilont egy kemencével. Az MLSZ támogatásával kezdték el a most átadott sportpálya alapozását. Végül a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium anyagi támogatásának köszönhetően készülhetett el az 594 m² alapterületű többfunkciós sportpálya. A pályát az egyházközség gyermekei és fiataljai mellett a város lakói, a főiskolások és az iskolások is igénybe vehetik.

Babják Zoltán, Beregszász polgármestere elmondta, hogy Nyina Hecko óta nincs olyan beregszászi sportoló, aki jelentős nemzetközi versenyen érmet nyert volna. Ezen változtatni szeretnének, amely úton egy komoly lépés a mostani univerzális sportpálya is, ezért a létrehozásához hozzájárulóknak köszönetet mondott.

Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés elnöke elmondta, Magyarországon a hasonló kisközösségi sportpályák használatához már hozzászoktak. A néhány évvel korábban beindult programnak köszönhetően egyre több fiatal, középkorú és szenior veszi igénybe a hasonló pályákat a szomszédos magyarországi megyében. Köszönetet mondott a minisztériumnak és a magyar kormánynak azért, hogy Beregszász is részesévé válhatott ennek a programnak.

Brenzovics László parlamenti képviselő, a KMKSZ elnöke köszönetet mondott az anyaországnak minden támogatásért, „amit nekünk nyújt ezekben a nehéz években. Különösen szeretném megköszönni miniszter úrnak és államtitkár asszonynak, hogy ez a kezdeményezés megvalósulhatott, hogy a gyerekek élvezhessék a sport örömeit. Ezek a dolgok azt mutatják a számunkra, hogy igenis, lehet a nehéz körülmények között is tenni a köz érdekében, lehet tenni a jövőért.”

Köszöntötte a jelenlévőket Kozma Péter Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei kormánymegbízott is, aki hangsúlyozta a határ két oldalán lévő régiók együttműködésének fontosságát.

A pályát dr. Boros Anita helyettes államtitkár adta át, aki ava­tó­beszédében elmondta: „Örömünkre szolgál, hogy a beregszászi római katolikus egyházközösséget támogathattuk ezzel a rekortán pályával. A támogatás összege közel 15 millió forint volt, a beruházásnak ez a része teljesen a magyar költségvetésből valósult meg. Munkánkat segítette, hogy a sportpálya befejezéséhez szükséges valamennyi műszaki dokumentáció a kedvezményezett, a Beregszászi Római Katolikus Egyházközség rendelkezésére állt. A kivitelezési munkák befejezése pedig nem igényelt hatósági engedélyeket vagy bejelentéseket. A pálya, ahogyan látják is, több sportág űzésére ad lehetőséget, kispályás futballhoz, röplabdához, kosárlabdához, tollaslabdához, illetve kézilabdához, teniszhez is használható. A sportpálya betonaljzatát és a pályát körülvevő kerítés tartópilléreit az egyházközösség saját forrásból 2015 augusztusára megvalósította. A támogatás pedig a további munkálatokra, azaz a pálya rekortán gumiburkolatára, a kerítéshálóra és a sportjátékokhoz szükséges kapuk, illetve palánkok megvásárlásához volt szükséges. Elmondhatom, hogy a sportpályák fejlesztésével célunk nemcsak a sport és az egészséges életmód támogatása volt, de feladatunknak tartjuk azt is, hogy a külhoni magyar nemzeti közösségeket támogathassuk és fejlődésüket elősegíthessük” – hangsúlyozta a helyettes államtitkár, hozzáfűzve, hogy a magyar kormány a magyar közösségek támogatása mellett igyekszik a Kárpátalján élő többségi nemzetnek is segíteni Ukrajna jelenlegi nehéz helyzetében. Ezzel összhangban támogatják a beregszászi ingyenkonyhát, ahol naponta 250-300 adag meleg ételt osztanak szét. Átvállalta a magyar kormány az évek óta félkész állapotban lévő beregszászi Tarasz Sevcsenko-szobor kiöntését, valamint a Beregszászi Művelődési Ház felújításához is hozzájárult Magyarország.

A nemzeti színű szalag átvágása után Molnár János esperes-plébános áldotta meg a létesítményt, majd a Beregszászi Művészeti Iskola táncosai mazsorettbemutatóval és szurkolótánccal szórakoztatták a jelenlévőket, végül barátságos futballmérkőzést játszott az új pályán az egyházközség Pásztor Ferenc Szakkollégiumának a csapata Gát csapatával.

Badó Zsolt