Jól hasznosult a csepeliek adománya

Október 8-án Beregsomba és Csonkapapiba, másnap a Beregszászi 6. Sz. Általános Iskolába látogatott Budapest XXI. kerület Csepel Önkormányzatának küldöttsége: Németh Szilárd országgyűlési képviselő, Borbély Lénárd polgármester, Ábel Attila alpolgármester és Pintér István, a Városgazda Zrt. vezérigazgatója. Elkísérte őket Fráter Olivér, a Budapesten működő Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökhelyettese, valamint Fejes Norbert, az intézet munkatársa is. A településekre a magyarországi vendégek értékes téli ruhákból álló adományt vittek, amelyet a helyi református egyházközségek osztottak szét a rászorulók között.

A mostani utazás előzménye, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök felhívására ez év tavaszán Csepel önkormányzata, a budapesti kerületek közül elsőként, nagyon magas összegű, 10 millió forintos támogatást szavazott meg a nehéz helyzetbe került kárpátaljai magyarság megsegítésére. A kerület lakosai is adakoztak, a gyerekek is gyűjtést hirdettek az iskolákban. A segítséget végül a Budapesten működő Nemzetstratégiai Kutatóintézet közvetítésével jutatták el a beregszászi járási Beregsom és Csonkapapi községek önkormányzatainak, valamint a Beregszászi 6. Sz. Általános Iskolának. Mindhárom kedvezményezett 4 millió forint támogatást kapott a csepeliektől.

A vendégek előbb Beregsomban a református parókia nagytermében találkoztak nehéz körülmények között élő családokkal, majd megtekintették a Beregsomi Óvodát, ahol a támogatásból központifűtés-rendszert építettek ki az eddigi cserépkályhás fűtés helyett. Az óvodások kis műsorának megtekintése után a Somi Általános Iskolában folytatódott a látogatás, amelynek épületén az összes nyílászárót kicserélték korszerű hőszigetelő ablakokra és ajtókra a csepeli támogatás jóvoltából. Az iskolások köszöntő műsora után Csepel és Beregsom polgármestere az iskola bejárata mellett leleplezte azt a márványtáblát, amelynek felirata emlékezteti a helybélieket a csepeliek nagylelkű támogatására. Beregsomban a Csepelről érkezett vendégeket Hegedűs Attila helyi polgármester, Jakab Attila lelkipásztor és Farkas Ernő, a Beregsomért Jótékonysági Alapítvány elnöke kalauzolta, akik elmondták, hogy az iskola és az óvoda korszerűsítése mellett a csepeli támogatásból 60 rászoruló kapott értékes tartós élelmiszerekből összeállított csomagot, valamint a 38 kis óvodás egy féléven keresztül ingyenesen étkezhet a helyi óvodában.

Beregsomból Csonkapapiba utazott a csepeli küldöttség, ahol a községházán várta őket mások mellett Kiss Pál polgármester, Keresztyén Károly református lelkész és Károly László iskolaigazgató, valamint a helyi iskola tanulói. A csepeliek ruhaadományát a Csonkapapi Református Gyülekezet osztotta szét a rászoruló családok között. Kiss Pál és Borbély Lénárd polgármesterek leleplezték a községháza falára került emléktáblát, melyet a helyiek készítettek hálájuk jeléül. A Csonkapapi Általános Iskolában a lányok citerazenekarának hangulatos műsora fogadta a magyarországi vendégeket. Az iskola épületén 34 ablakot és két ajtót cseréltek ki a csepeli adományból – mondta el Károly László iskolaigazgató. A vendégek megtekintették az iskolát, ahol további segítségre is szükség lenne még. Majd a Csonkapapi Óvodába mentek, ahol központi fűtést szereltek be adományuknak köszönhetően.

Kiss Pál, Csonkapapi polgármestere lapunk tudósítójának elmondta, hogy a gyerekek étkeztetésére is fordítottak a fennmaradó pénzből, valamint a községben működő ingyenkonyha fenntartására, amely 40 egyedülálló idős embert lát el.

Borbély Lénárd polgármestertől azt kérdeztük, hogy miért pont Csonkapapiba, Beregsomba és Beregszászba vitt támogatást a Csepeli Önkormányzat.

„A Nemzetstratégiai Kutatóintézettel működtünk együtt ebben a kérdésben, mint ahogy azt más kérdésekben is tesszük. Ők javasolták ezt a két települést, és nem titok, hogy a kutatóintézet egyik munkatársa – aki most is itt van velünk –, Fejes Norbert úr Beregsomba való, ő jó szívvel ajánlotta a szülőfaluját. Mi tipikusan ilyen településeket kerestünk, és úgy látom, hogy jól hasznosult az a támogatás, amit ide juttattunk.

Az önkormányzatunk úgy döntött, hogy tízmillió forinttal támogatja a kárpátaljai magyarokat, de volt Csepelen más kezdeményezés is, mi személyesen is gyűjtöttünk támogatásokat, sőt még a Csepeli Mátyás Király Általános Iskola 7. b osztálya is elindított egy gyűjtést, amelybe beszállt több iskolánk is, nagyon sok gyerek, akik lemondtak egy csokoládé megvásárlásáról, hogy segíthessenek kárpátaljai társaiknak – több százezer forintot gyűjtve így össze. Összességében a két településnek és a Beregszászi 6. Sz. Általános Iskolának is négy-négy millió forintot tudtunk adni. Célunk volt, hogy maradandó, hosszú távra szóló módon segítsünk, ez teljesen megvalósult ezekkel a fűtéskorszerűsítésekkel és nyílászárócserékkel. Örülök neki, hogy ilyen jól sikerült felhasználni ezt a pénzt.”

Budapest XXI. kerületének küldöttsége másnap ellátogatott a Beregszászi 6. Sz. Általános Iskolába is, ahol ugyancsak megtekintették a támogatásukkal elvégzett korszerűsítést.

(KárpátaljaLap.net / dózsa)