Magyar szó, család, nemzeti keresztény identitás

Szent István királyra emlékeztek Pallóban

Az ungvári járási Palló három egyházközsége és a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) helyi alapszervezete közös Szent István-napi megemlékezést, egyben családi és gyermeknapot tartott augusztus 21-én, a község görögkatolikus templomának kertjében.

Kerek Margit, a KMKSZ Pallói Alapszervezetének elnöke elmondta, hogy már harmadik alkalommal szervezték meg a Szent István-napi megemlékezésükkel egybekötött családi és gyermeknapot. Államalapító királyunkról ezen a napon a 370 lakosú község római és görögkatolikus, valamint református családjai közösen emlékeznek meg, méltatva nemzetünk egyik legszebb ünnepét, majd együtt töltenek egy csodálatos szombat délutánt, bográcsgulyást főznek, beszélgetnek és igyekeznek számos játékkal a gyerekek kedvében járni.

A templomban együtt áldotta meg az új kenyeret és imádkozott Bodnár Miklós református lelkész, Kvascsuk András római katolikus plébános és Fülöp János görögkatolikus parochus hangsúlyozva: első királyunkat mély istenhite segítette abban, hogy a legjobb választásokat megtalálva, a legjobb úton indítsa el országa, népe fejlődését. Ezt igazolják fiához, Imre herceghez írt intelmei is.

Balogh Lívia, a KMKSZ Ungvári Középszintű Szervezetének elnöke elmondta: „Az, hogy több mint ezeréves múltunk van a Kárpát-medencében, nagy büszkeséggel tölt el bennünket. Annak ellenére, hogy a múlt század elején Trianonnal darabokra szakították, annak ellenére, hogy fogy a magyar nemzet, mégis erős. A nehézségek ellenére kialakult egy olyan erős nemzeti büszkeség bennünk, ami megtarthatja népünket a jövőben is.” Az elnök asszony hangsúlyozta, hogy Szent István öröksége ugyanarról szól, amit Pallóban néhány éve közösen elkezdett a három történelmi egyház és a KMKSZ-alapszervezet: a magyar szó, a család, a nemzeti keresztény identitás fontosságáról. Ha minden magyar faluban fontosak lesznek ezek az értékek, akkor a következő kihívás sem veszélyeztetheti közösségünk jövőjét.

Molnár Sándor, a Szürtei Kistérségi Tanács helyi elöljárója kijelentette: „Augusztus 20-a a nemzetmegmaradás, európaiságunk létjogosultságának ünnepe. Ennek egyik jelképe az új kenyér. Kívánom önöknek, hogy ez az új kenyér hozzon békét és bőséget, hitben, szeretetben megélt szép jövőt mindannyiunknak.”

Kerek Margit alapszervezeti elnök ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy talán soha nem volt olyan fontos a magyarság egysége, mint manapság, majd köszönetet mondott mindazoknak, akik hozzájárultak nemzetünk legősibb ünnepének méltó megünnepléséhez Pallóban.

A rendezvényen a közös ebéd után a felnőttek igyekeztek a gyerekek kedvében járni, akik trambulinon ugrálhattak, kötélhúzásban mérhették össze erejüket és sokat játszhattak. A támogatóknak köszönhetően volt fagyi, dinnye, és játékokat is kaptak ajándékba. De ami talán a legfontosabb, a közösséghez tartozás élményének megélése.

Fülöp János atya pallói, sislóci és gálocsi görögkatolikus áldozópap házigazdaként hangsúlyozta: „Palló nem nagy falu, ugyanakkor nagyon aktív közössége van. Az egyházközségünk tagjai is példásan összetartóak. Egy katolikus templomunk van, amelyet közösen használnak a görög- és római katolikusok, ez is jó példa az összetartásra, toleranciára. A mai alkalom pedig reményeim szerint tovább erősíti a fogyatkozó közösségünk tagjaiban az összefogást, összetartozást. Tavaly ez az ünnepségünk elmaradt a pandémia miatt, de a jó hangulat és az érdeklődés is igazolja, hogy jó döntés volt idén ismét megrendezni” – összegezte János atya.

dózsa