„Nekem mindig a falum volt a legfontosabb”

Interjú Lokita Istvánnal, a KMKSZ képviselőjelöltjével

Lokita István 1985-ben született a beregszászi járási Gáton, a Beregszászi Bethlen Gábor Magyar Gimnáziumban érettségizett, majd a Kijevi Jogi Egyetemen szerzett diplomát. 2011 óta szülőfaluja polgármestere. A községéért tenni akaró fiatal, aki a „KMKSZ” – Ukrajnai Magyar Párt beregszászi járási listáján indul az október 25-i önkormányzati választásokon.

– Polgármesterként milyen problémákkal szembesült, illetve hogyan oldotta meg azokat?

– Újoncként az emberek többsége nagy lendülettel vág bele a munkába, azonban az ukrajnai körülmények nagyon hamar rádöbbentettek, hogy nem igazán úgy mennek a dolgok, ahogyan azt az ember eltervezi. Ha a költségvetést tekintjük, Gát sem állt jól, voltak olyan hónapok, amikor a fizetésekre sem volt elegendő a rendelkezésre álló pénz, viszont minden évben tudtunk valamit fejleszteni. Az utóbbi évek egyik jelentős beruházása a ravatalozó építése volt, melyet tavaly sikerült befejezni. Az óvodánkat is a járás egyik legszebb intézményévé varázsolhattuk – azért mondom, hogy varázsolhattuk, mert pénzünk nem igazán volt rá, ennek ellenére üveggyapottal szigeteltük a külső falakat, vakoltuk és színeztük azokat, a belső falakat felújítottuk, játszószobákat alakítottunk ki a gyerekeknek. Emellett a KMKSZ-nek köszönhetően felújítottuk az orvosi rendelőt, amiért nagyon hálásak vagyunk, hiszen az eredmény egy európai színvonalú orvosi rendelő lett. Ami a legörömtelibb hír számomra, hogy Brenzovics László elnök úr a rendelő átadóján bejelentette, hogy a Keleti Partnerség program keretében már októberben megkezdődnek a munkálatok a kultúrház tetőszerkezetét illetően, amely beruházás összege 3,8 millió hrivnya. Ez egy 2200 m2-es épület a falu központjában, amelyben a községi könyvtár, a kultúrház, a posta és az önkormányzat hivatala is megtalálható. Már 1996-ban lapos tetővel rendelkezett, amely állandóan beázott, s akkor egy ideiglenes tetőszerkezet került rá, de a problémát ez sem oldotta meg. Emellett a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. pályázatán is nyertünk 1,5 millió forintot a nyílászárók cseréjére.

– Milyen célokkal indul a választásokon? Mik szerepelnek a tervei között?

– Természetesen az, hogy tovább tudjuk fejleszteni községünket. Ez egy új felállás lesz, még senki sincs igazán tisztában azzal, hogyan is fog alakulni a költségvetés, viszont vannak biztató jelek, mivel Gátról elég sok adó folyik be a jövedelemadó után, amelyből a község semmit nem kap. Jelenleg ennek a nagyobb része Kijevbe kerül, kisebb részét pedig a járás kapja meg. Ezeknek az adóknak a nagyobb része ezentúl a kistérségekbe fog befolyni, ezért úgy gondolom, hogy nagyobb összeggel fogunk rendelkezni, amelyből tovább tudjuk fejleszteni községünket. Nagyon szeretném a központi részt rendbe rakni, a kultúrházat teljes egészében felújítani, amely közösségi térként szolgálhat majd a lakosság apraja-nagyjának. Modernizálni kell a közvilágítást is, mivel az elavult. Tennivaló akad bőven, s bízom benne, hogy a KMKSZ-szel karöltve tovább fejlődhet falunk.

– Képviselőjelöltként mit tart a legfontosabbnak?

– Nekem mindig a falum volt a legfontosabb, hiszen mindenkinek a sajátjához húz a szíve. Fontosnak tartom az egészségügyi ellátást, az anyanyelvi oktatást, szeretném a közszférát javítani, folytatni a temető gondozását. Az utóbbi években presbiterként is tevékenykedem, s sikerült anyaországi segítséggel felújítani a templomunk épületét. A munka a torony felújításával kezdődött, majd a külső és belső falakkal folytatódott, s ma már ott tartunk, hogy lassan a parókia is elkészül. Nagyon remélem, hogy Isten kegyelméből és az emberek támogatásával folytathatjuk a községünkért végzett munkát, hiszen mi az elvégzett munkákkal kampányolunk, nem üres ígéretekkel mint más pártok!

CsA