Donorokból az idén sem volt hiány Badalóban

Véradói és egészségnapot tartottak a Tisza-parti településen

Az idén is kétnaposra bővült az önkéntes segítségről és az egészséges életmódról, egészségfelmérésről szóló rendezvény Badalóban, amely a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) helyi alapszervezete és a KMKSZ ISZ badalói alapszervezete által került lebonyolításra augusztus utolsó hétvégéjén.

„2009-et és a tavalyi évet követően most harmadszor szerveztünk községünkben önkéntes véradói napot, melynek keretében az esemény technikai részét lebonyolító Ungvári Megyei Vérátömlesztő munkatársaival karöltve a Badalói Családorvosi Rendelőben került sor a donorok fogadására” – mondta el lapunknak Jakab Lajos helyi családorvos, a KMKSZ Badalói Alapszervezetének elnöke.

„Az előkészületek során igyekeztünk megkeresni, megszólítani és felkérni minden egészséges, a véradásra alkalmas személyt, aki önkéntességével önzetlenül segíthet az arra rászoruló embertársainkon. Sajnos, egyre nehezebb megvalósítani egy-egy ilyen nagyszabású akciót, hiszen az erre a célra megfelelő személyek többsége szinte állandó jelleggel külföldön tartózkodik, aki pedig megtehetné, az indokolatlanul tart a véradással járó vélt vagy valós kellemetlenségektől. Utóbbiakat azzal próbáltuk meggyőzni, hogy az önzetlen segítségnyújtás mellett a donorok mindegyike tulajdonképpen egyfajta ingyenes szűrővizsgálaton vehet részt ilyenkor, mivel a tőlük „lecsapolt” vérkészítményt – mielőtt továbbadnák az arra rászorulóknak – természetesen különböző vizsgálatoknak vetik alá, melyek során akár ma még tünetileg nem jelentkező, de idővel elhatalmasodó betegsége(ke)t is időben fel lehet tárni.”

A sok utánajárást igénylő „toborzás” végül jól sikerült, hiszen összességében több mint negyvenen jelentkeztek augusztus 23-án a helyi rendelőbe vér­adásra, akik közül különféle egészségügyi problémák miatt ugyan néhányan nem feleltek meg a donori szerepkörre, de még így is sikeres volt az akció. Érdekesség, hogy a jelentkezők fele nő volt, ami azt bizonyítja, hogy a nehéz időkben a ,,gyengébb nem” képviselői is fel tudnak nőni az embert próbáló feladatokhoz. Az önkéntes vér­adók nem távoztak üres kézzel, hiszen önzetlen segítségükért a Kárpátaljai Református Egyházkerület Diakóniai Osztálya által felajánlott élelmiszercsomagot vehettek át.

Az esemény után két nappal a Badalói Református Egyházközség parókiáján lévő Timóteus gyülekezeti terem adott otthont az immáron negyedik alkalommal megrendezett Egészségnapnak, amelyen a helyi családorvosi rendelő és a halábori felcserközpont munkatársai ingyenes egészségfelmérő vizsgálatokat végeztek el az arra jelentkezőkön. A manapság szinte minden egészségügyi intézményben hozzáférhető vérnyomás-, vércukorszint-mérés, testtömegindex(BMI)-meghatározás és egyéb vizsgálatok elvégzése szinte rutinszerűnek tűnik, de azok elvégzésére általában csak akkor jelentkeznek a páciensek, ha erre valami okuk is van, vagyis valamilyen betegség kockázata áll fenn. Ebből kifolyólag ezek a vizsgálatok is egyfajta preventív (megelőző) jelleggel bírnak, amit valójában minden egészséges embernek el kellene végeztetni bizonyos időközönként.

A véradói nap és az egészségnap lebonyolítását a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és a Kárpátaljai Református Egyházkerület Diakóniai Osztálya támogatta.

(tamási)