Заява XXVIII Загальних зборів ТУКЗ-КМКС

Товариство угорської культури Закарпаття (ТУКЗ–КМКС) стурбноване рядом законодавчих ініціатив, започаткованих в Україні восени 2016 року, що спрямовані на значне обмежування прав національних меншин.

На нашу думку, обмеження прав у сфері вживання рідної мови, здобуття освіти рідною мовою, а також зміни у положеннях Закону України про громадянство суперечать Конституції України та міжнародним зобов’язанням, є суттєвим кроком назад щодо задоволення інтересів національних меншин, порушуючи  пункти Основного Закону України та двосторонніх угод, підписаних з країнами-сусідами.

ТУКЗ–КМКС засуджує дії, які спрямовані на жорстке обмеження трансляції програм мовами нацменшин й порушують положення Основного Закону, мовного законодавства, що регулюють вживання мов нацменшин у медіа-просторі, а також інших постанов.

Звертаємо увагу компетентних органів на те, що забезпечення права на навчання рідною мовою та її вживання в інших сферах суспільства – прямий обов’язок, що випливає з Конституції України, тому це право необхідно цілковито надати й нацменшинам.  

Питання подвійного громадянства стосується не лише нацменшин, а й мільйонів українців, які за останні роки через економічну скруту вимушені були виїхати за кордон. Співвітчизники, які, крім українського, мають громадянство країн-членів ЄС, не несуть загрози для України, а навпаки –  сприяють зближенню країни до європейських структур,  зміцненню європейської інтеграції, а також відкривають можливості для отримання додаткових джерел прибутку.

ТУКЗ–КМКС підтримує рішення Європейського парламенту, згідно з яким громадяни України зможуть вільно перетинати кордон з країнами ЄС у рамках  безвізового режиму. Разом з тим засуджуємо посилення перевірки на кордонах шенгенської зони, що спричиняє значні незручності при його перетині. Крім того, необхідно якнайшвидше відкрити нові контрольно-пропускні пункти полегшення перетину держкордону. Наше товариство зробить все можливе задля скасування вищезгаданих заходів та докладе максимум зусиль, аби нові КПП були задіяні якнайшвидше.

На наш погляд, запровадження змін у законодавстві, пов’язаних з правами нацменшин, є способом відвернення уваги від економічних, соціальних та демографічних проблем, що потребують нагального вирішення, та ще більше погіршує і так напружену ситуацію. Саме тому Товариство зробить все можливе, аби державні органи відмовились від вжиття заходів, які спрямовані проти нацменшин. Ми переконані, що напругу у суспільстві можна було б значно послабити наданням більш широких громадських прав нацменшинам зокрема, розширенням повноважень місцевих структур, створенням справжньої самоврядності.   

ТУКЗ–КМКС висловлює подяку угорській державі та Уряду Угорщини за те, що останнім часом активно відстоюють інтереси угорської спільноти Закарпаття, та надають їй всіляку допомогу, в тому числі у формі програм економічної підтримки закарпатських угорців, щоб вони могли залишитися на своїй рідній землі.

Товариство вітає дії уряду Угорщини щодо зміцнення та розширення угорсько-українських відносин. Ми переконані, що підписані угоди сприятимуть активнішій співпраці двох країн на економічному рівні, зокрема розвитку економіки та інфраструктури Закарпаття.  

Сподіваємося, що зміцнення добросусідських відносин продовжиться й надалі, та угорська спільнота Закарпаття у цьому процесі відіграватиме важливу роль. 

Берегово, 8 квітня 2017 року.