Bővülő képzések, fejlesztési tervek – Interjú Orosz Ildikóval, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnökével

Alig néhány hete vette kezdetét az új tanév, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán azonban már a jövőt tervezgetik. Új szakok indulásáról hallani, a beregszászi főiskola Kossuth téri épületében javában tart a belső udvar átalakítása fedett átriummá. Eközben a rektori hivatalban azt mérlegelik, miként alakíthatnák főiskolai kampusszá, a belváros gyöngyszemévé az épület mögötti, jelenleg még rendezetlen, romos teret. A kárpátaljai magyar felsőoktatási intézmény terveiről annak vezetőjével, dr. Orosz Ildikó elnökkel beszélgettünk.

– Mivel készülnek meglepni a jövőre a felvételizőket?

– Az idén indult főiskolánkon a kémia szak. Amennyiben az oktatási minisztérium nem változtat menet közben a feltételeken, úgy tervezzük, hogy erre a szakra a kötelező ukrán mellett kémia és biológia érettségi vizsgát kérünk majd a felvételi során. Azokat, akik sikerrel teszik le a kémia- és a biológiavizsgát, majd főiskolánkra iratkoznak be kémia szakra, kívánságukra ezzel párhuzamosan felvesszük biológia szakra is levelező tagozaton, s ez utóbbi esetében még a tandíjat is elengedjük. Ugyanígy azok, akik például nappali tagozatosként valamelyik nyelvszakra iratkoznak be hozzánk, történelmet tanulhatnak levelező tagozaton tandíjmentesen, miután ezekre a szakokra ugyanazokból a felvételi tárgyakból kell vizsgát tenni.

Hadd említsem meg, hogy jövőre tovább bővül képzési kínálatunk, hiszen sikerült akkreditáltatni a turizmus, illetve a könyvvitel és auditálás szakot. Mivel e két új szakra, valamint a már működő földrajz és matematika szakokra ugyanazokkal a felvételi vizsgákkal lehet bejutni, még több lehetőség adódik majd arra, hogy nappali tagozatos hallgatóink levelező tagozaton egy további szakon is megkezdhessék tanulmányaikat.

– Miért tartják fontosnak, hogy diákjaik lehetőség szerint két szakra is beiratkozzanak?

– Már a főiskola indulásakor úgy láttuk, hogy Kárpátalján van létjogosultsága, jövője a kétszakos képzésnek. Egyrészt ezáltal is szeretnénk elkerülni, hogy szakbarbárokat neveljünk a diákjainkból, másrészt két diplomával a zsebükben végzőseink jobban el tudnak helyezkedni Kárpátalján. Például gyakori régiónkban, hogy a kisiskolák nem tudnak teljes állást biztosítani a jelentkező pedagógusnak egyetlen szakból. Miután jelenleg az ukrajnai törvények nem teszik lehetővé, hogy kifejezetten kétszakos képzést hirdessünk, a nappali és a levelező tagozatos képzések „összekapcsolásának” ezt a formáját találtuk ki ideiglenes megoldásként.

– Hogyan tudják segíteni a tanulni vágyókat?

– Október 1-jétől akkreditált nappali előkészítő tanfolyam indul főiskolánkon. Ezen a tanfolyamon a külső független értékelésre, azaz az érettségi-felvételi vizsgákra készítjük fel a jelentkezőket abból a három tárgyból, amelyből az általuk választott szakra felvételi vizsgát kell tenni. A foglalkozásokra hétfőtől csütörtökig délután 14 és este 19 óra között kerül sor, hogy lehetőség szerint a még tanulók vagy a dolgozók is látogatni tudják az órákat.

– A hasonló képzések rendszerint nem ingyenesek. Önök kérnek tandíjat?

– A képzésért beiratkozáskor nem kell fizetni. Minden jelentkező diákkal szerződést kötünk arról, hogy elengedjük a tandíját, amennyiben az előkészítő tanfolyam után, a sikeres felvételit követően a beregszászi főiskolára iratkozik be. Értelemszerűen, ha a felvételiző később úgy dönt, hogy más felsőoktatási intézményt választ, meg kell térítenie a képzés költségeit.

– Mit jelent egy előkészítő tanfolyam esetében, hogy akkreditált képzésről van szó?

– Akik az akkreditált előkészítő tanfolyamunk elvégzése után sikeresen vizsgáznak, felvételizéskor intézményünkben előnyt fognak élvezni, vagyis mintegy garantáljuk számukra, hogy felvesszük őket főiskolánkra.

– Bár az utcán a járókelők ebből szinte semmit nem vesznek észre, a Rákóczi-főiskola épületében nagyarányú átalakítási munkák folynak. Min dolgoznak ezúttal az építőmunkások?

– A főépület belső udvarának befedésével-beépítésével a Debreceni Egyetem mintájára amolyan fedett átriumot alakítunk ki. E tágas tér legnagyobb részét főiskolánk multifunkcionális szívének szánjuk, amely közösségi központként, konferenciateremként, nagyelőadóként, rendezvényteremként funkcionál majd. A második szinten beépítéssel öt előadótermet, a harmadikon pedig modern informatikai központot nyerünk. A beruházással összesen több mint ezer négyzetméter hasznos területre teszünk szert, amire ugyancsak nagy szükségünk van a képzések folyamatosan növekvő száma miatt.

A munkálatok egy másik vonulata arra irányul, hogy akadálymentesítsük az épületet. Ennek eredményeképpen hamarosan immár a főépületben is működik majd lift. Az akadálymentesítés fontos és időszerű intézményünk esetében, mivel munkatársaink, előadóink, diákjaink közül többen is mozgássérültek. Abban bízunk, hogy február második felére sikerül befejezni a főépületben folyó munkálatokat.

– Úgy hallottuk, terjeszkedik a Rákóczi-főiskola. Hová? Miképpen?

– A közelmúltban sikerült megvásárolnunk egy a főiskola épületéhez a hátsó front felől csatlakozó egyhektáros földterületet. Folyamatban van ennek az utóbbi évtizedekben ipari területként használt teleknek az átminősítése, hogy oktatási intézményünk céljaira is beépíthető legyen, s elkészült a fejlesztési terv. A terv értelmében első lépcsőben új kollégiummal bővülne intézményünk, melyet elsősorban a felsőfokú szakképző intézetünk diákjainak szánunk, akiknek az elhelyezését jelenleg különböző átmeneti megoldásokkal oldjuk meg. Legalább ennyire fontos, hogy végre lehetőségünk nyílik megteremteni saját sportközpontunkat. A kétszintes központ alsó szintjén uszodát alakítanánk ki, az emeleten pedig kézilabdapálya méretű tornaterem működne. Szintén nagyon fontos számunkra, hogy a terület középpontjába tervezett kicsiny park mellett kialakíthatunk két sportpályát, miáltal a főiskolásoknak, a kollégistáknak sportolási lehetőséget tudunk biztosítani. Mindezzel egy évek óta fájó problémánkat orvosolhatnánk, hiszen jelenleg több tornatermet vagyunk kénytelenek bérelni városszerte, hogy megtarthassuk diákjaink tornaóráit, edzéseit. Amennyiben sikerül elfogadtatnunk Beregszász város vezetőivel a terveinket, majd előteremteni az elképzeléseink megvalósításához szükséges forrásokat – amiben mindenekelőtt a magyar állam támogatására számítunk –, a testnevelési és kollégiumi férőhelygondjaink megoldásán túl elérhetjük, hogy Beregszász szívében egy egységes főiskolai központ alakuljon ki a diákok szolgálatára.

(Karpataljalap.net / szcs)