Правління ТУКЗ-КМКС: ми завжди дотримувалися встановлених правил

Громадська організація «Товариство угорської культури Закарпаття (КМКС)» провело засідання правління, під час якого голова Василь Брензович окреслив ситуацію угорської громади та позицію організації щодо важливих питань, його заступники, Йосип Борто та Гейза Гулачі, поінформували про роботу фракції «КМКС» в облраді та Благодійного фонду організації, який залучений в надання соціальної підтримки. В рамках засідання також переобрали керівника офісу ТУКЗ-КМКС, секретаря та відповідального з фінансових питань.

Голова Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) долучився до заходу онлайн. «Одна з причин, чому Товариство угорської культури Закарпаття змогло проіснувати так довго – як важлива організація захисту інтересів – полягає в тому, що ми завжди дотримувались встановлених нами правил, саме так ми намагалися діяти, незважаючи на всі труднощі», – підкреслив він під час виступу. На заході, який відбувся напередодні Дня національної єдності угорців, очільник організації акцентував, наскільки важливим є почуття національної приналежності. «Товариству угорської культури Закарпаття було б важче вистояти, якби воно не відчувало підтримки Угорщини, котра значною мірою сприяла досягненням організації та надає сили й надалі робити все можливе для збереження та розвитку закарпатських угорців», – наголосив він. Щодо війни, яка триває вже другий рік, Василь Брензович заявив: «Закарпатські угорці та ТУКЗ-КМКС солідарні з громадянами України в цій важкій ситуації. Закарпатські угорці підтримують євроінтеграцію України, а також виступають за якнайшвидший початок цих переговорів. Водночас ми вважаємо важливим, щоб права меншин не звужувалися, і що в цій ситуації ми також повинні повернутися до європейських норм, які були зафіксовані в договорі про основи добросусідства та співробітництва між Україною і Угорщиною, а також у міжнародних договорах, до яких Україна приєдналася. Першим невеликим кроком у цьому напрямку є внесений до Верховної ради України законопроєкт про внесення змін до Закону України «Про освіту», який пропонує відтермінувати на рік перехід на україномовне навчання в школах, де навчання ведеться однією з мов Європейського Союзу. Очевидно, що це не вихід, але це крок у правильному напрямку», – зазначив очільник організації.

Наразі чекають на рекомендації Венеціанської комісії щодо закону про нацменшини, які мають бути надані протягом кількох днів. «Якщо наша країна хоче приєднатися до Євросоюзу, закон потрібно буде змінити відповідно до рекомендацій комісії», – резюмував Василь Брензович. На завершення він зачитав, що відповів штучний інтелект на запитання про майбутнє закарпатських угорців. У відповідь промайнула низка фактичних помилок, але хід думок майже ідентичний з позицією ТУКЗ-КМКС.

Заступник голови Йосип Борто прозвітував про роботу фракції «КМКС» в обласній раді. Він зокрема повідомив, що в лавах ЗСУ служить кілька тисяч закарпатців, частина з них бере участь у бойових діях безпосередньо на фронті. З них кілька сотень угорської національності. На жаль, довелося поховати сотні закарпатських героїв, серед яких десятки угорської національності. «Якщо хтось стверджуватиме, що закарпатські угорці не беруть участі в захисті України, то це можна спростувати конкретними даними», – заявив Йосип Борто, наголосивши, що угорці – на боці миру, адже кожне людське життя важливе і має значення.

Йосип Борто, очільник фракції «КМКС» в облраді, з посиланням на дані звіту начальника Головного управління Національної поліції в Закарпатській області Ярослава Колесника, повідомив: «Начальник обласної поліції поінформував депутатів обласної ради про те, що громадська безпека в області з огляду на нинішню ситуацію відносно хороша. Розкривається 100 відсотків тяжких злочинів, 75 відсотків – більш дрібних, що є найкращим результатом в Україні. […] Ця безпека є, незважаючи на те, що в країні точиться дуже жорстока і кровопролитна війна, а на Закарпатті досі перебуває понад триста тисяч переселенців».

Йосип Борто проаналізував фінансове становище сімдесят одного органу місцевого самоврядування нашого краю, зазначивши, що фінансово-економічна ситуація на Закарпатті непогана, більше того, незважаючи на війну, ще ніколи не була такою хорошою. За даними перших п’яти місяців року, перевиконання обласного бюджету становило 109 відсотків, що означає додаткові 55 мільйонів гривень для Закарпаття. Незважаючи на це, ми все ще погано живемо, тому що частина доходів знецінена інфляцією, а більшість грошей має йти на першочергові цілі, визначені державним казначейством. Окрім обласного та районних бюджетних даних, Йосип Борто торкнувся і фінансового становища шістдесяти чотирьох територіальних громад краю. «На Закарпатті є десять територіальних громад, де не вдалося виконати планових надходжень до бюджетів. Серед них є три громади, населені в тому числі угорцями – Берегівська, Вилоцька та Чопська. Найбагатша – Мукачівська територіальна громада, де перевиконання бюджетних надходжень становить 112 відсотків, що означає додаткові 111 мільйонів гривень для найбагатшої громади нашої області. Серед територіальних громад, населених угорцями, у Косоньській перевиконання становить 169 відсотків, що означає додаткові 4,7 мільйона гривень, у Батьовській – 136 відсотків, 4,8 мільйона, у Великобийганьській територіальній громаді – 223 відсотки, що означає додаткові 5,6 мільйона гривень, у Виноградівській громаді – 128 відсотків, 33 мільйони гривень, у Пийтерфолвівській – 130 відсотків, тобто, додаткові 4,7 мільйона гривень, за даними п’яти місяців року», – повідомив Йосип Борто. За його словами, причиною постійного покращення економічних показників із початку війни є те, що понад 400 підприємств переїхали на Закарпаття, почали тут виробництво. Понад 300 тисяч переселенців, які проживають у нас, користуються послугами та сплачують податок на прибуток, що також збільшує надходження до бюджету. На думку заступника голови ТУКЗ-КМКС, після війни доходи місцевих бюджетів можуть навіть зменшитися, але це ситуація, коли менше може бути більше, тому що з меншим доходом муніципалітети зможуть вільніше управляти.

Йосип Борто спростував опубліковану в пресі новину про те, що Закарпатська обласна рада заборонила підпорядковану Росії православну церкву на Закарпатті. Фактично ухвалене рішення засудило певну діяльність церкви та закликала правоохоронні органи розслідувати їх. Це рішення, яке треба було прийняти, – зазначив наприкінці своєї доповіді Йосип Борто.

Заступник голови ТУКЗ-КМКС, директор БФ «КМКС» Гейза Гулачі щодо діяльності очолюваного ним фонду повідомив, що функціонування програми з візової підтримки скасували через низький попит. Цього року не була оголошена і грантова програма цифрового розвитку. У рамках освітньо-виховної грантової програми кількість заявок у 2022 році знизилася на 11,4 відсотка, а в цьому році на 8,1 відсотка порівняно з минулим роком, що підтверджує зменшення кількості дітей. У цьому році сума грантової підтримки становитиме сто тисяч форинтів, з якої, звісно, будуть сплачені податки. Стартувала грантова програма соціальної підтримки працівників освітніх закладів. В якості фінансового посередника фонд за підтримки Міністерства зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини долучився до будівництва пішохідної доріжки до оглядового майданчика на горі Кендерешке біля Мукачева. Також БФ «КМКС» бере участь у проєкті вдосконалення Закарпатської обласної дитячої лікарні.

Директорка Закарпатського центру економічного розвитку «Еган Еде» Маріанна Беркі долучилася до засідання також онлайн. Вона зокрема повідомила, що 3 травня з’явилося остаточне рішення щодо грантових заявок представників у сфері сільського господарства. Заявки розділили на дві категорії, 169 заявників отримають підтримку в першому колі, 54 – залежно від фінансових джерел. 1009 заявників не отримають допомоги. На це рішення вже надійшло понад 70 апеляційних заяв, що будуть опрацьовані та надіслані наглядовій раді. Маріанна Беркі зазначила, що переможці отримають суми допомоги протягом червня-липня.

За рекомендацією керівництва, правління ТУКЗ-КМКС переобрало Жужанну Будаі керівницею офісу організації ще на три роки. Секретарем із питань політики та комунікації і надалі залишатиметься Кароліна Дарчі, секретарем із питань культури – Ласло Молнар, секретарем із питань економіки та місцевого самоврядування – Андраш Мештер, відповідальним за фінансові питання – Оскар Балог.

Відтак Ласло Молнар поінформував про перелік запланованих заходів.

У засіданні правління онлайн, а також очно долучилися депутатка Європарламенту Андрея Бочкор, провідний консул Угорщини в Ужгороді Ласло Куті, очільник Консульства Угорщини в місті Берегово Іштван Дєбнар, голова Берегівської райради Карло Резеш, голова Берегівської міської територіальної громади Золтан Бабяк та депутат обласної ради Чаба Пейтер.

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap