Мер Будапешта на Закарпатті зустрівся і з представниками ТУКЗ-КМКС

Мер столиці Угорщини Ґерґей Карачонь прибув на Закарпаття 2 лютого на запрошення свого берегівського колеги Золтана Бабяка. В рамках свого кількаденного візиту 3 лютого він зустрівся із головою Берегівського районного осередку Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) Йожефом Шіном, з очільником Берегівського міського осередку організації Іштваном Молнаром, а також із директором Асоціації «Об’єднання прикордонних органів самоврядування Закарпаття» Йосипом Резешем.

Після зустрічі, яка відбулася в готелі «Гелікон» у селі Яноші, Ґерґей Карачонь представникам ЗМІ повідомив, що дуже був радий можливості зустрітися із представниками найбільш значних політичних організацій, Товариства угорської культури Закарпаття та Демократичної спілки угорців України, а також із директором Асоціації «Об’єднання прикордонних органів самоврядування Закарпаття». «Ми вже почали обмірковувати, яку допомогу Будапешт може надати, наприклад, для розвитку комунального господарства. Вважаю принципову позицію дуже важливою. Очевидно, Будапешт висловлює свою думку в політиці та стоїть на боці громад. Водночас є практичні речі, які визначають справжні наміри. Я хотів би, щоб ми й надалі надавали конкретну допомогу Берегову та навколишнім населеним пунктам», – зазначив Ґерґей Карачонь.

Підсумовуючи свій дводенний візит до Берегова, мер Будапешта повідомив, що хотів особисто ознайомитися із ситуацією закарпатських угорців. Окрім зустрічі з місцевими політичними лідерами, він відвідав школи та дитсадки й поспілкувався з місцевими жителями. Він зазначив, що в рамках візиту зокрема оцінили, яка допомога стане найбільш у нагоді. Ґерґей Карачонь підкреслив, що, незалежно від нинішньої партійної політики, для угорської політики всіх часів дуже важливо заступатися за закарпатських угорців, «і, готуючись до більш мирного періоду, зміцнювати мовну та культурну незалежність місцевої громади». Щодо допомоги, він зазначив – вони із Йосипом Резешем обговорили питання, що найбільше потрібно берегівському та навколишнім органам місцевого самоврядування. «Ми радо допоможемо засобами, які нам уже не потрібні, але їх ще можна використовувати, зокрема для вивезення сміття та інших речей, для утримання міста», – повідомив він.

Голова Берегівського районного осередку ТУКЗ-КМКС Йожеф Шін кореспонденту нашого видання повідомив, що намагалися об’єктивно поінформувати мера Будапешта про ситуацію на Закарпатті та про закарпатських угорців. «Ми повідомили, що прагнемо зберегти заклади, які наразі має наша угорська громада. Ми розповіли про події, які вносять гіркоту в повсякденне життя закарпатських угорців, про ситуацію в Мукачеві й просили допомогу, бо вона нам зараз дуже потрібна. Мер Будапешта пообіцяв знайти спосіб підтримати наш фонд, який створений для допомоги важкохворим. Ми також попросили Ґерґея Карачоня виступити за повернення колективних прав, відібраних у закарпатської угорської громади».

Голова Берегівської міської територіальної громади Золтан Бабяк додав, що мерія Будапешта з перших днів війни підтримувала Берегово гуманітарною допомогою, а зараз привезли техніку. Під час зустрічі закарпатське місто попросило подальшої допомоги для встановлення якісних камер спостереження, а також вивчення можливостей використання геотермальної енергії. Крім того, йшлося і про можливість лікування берегівських військових та відпочинок студентів.

Жолт Бадо/Badó Zsolt/Kárpátalja hetilap