Представники угорської громади Закарпаття сьогодні у сесійні залі Закарпатської облради озвучили звернення до Президента України Володимира Зеленського щодо цькування, образ та провокацій у бік їхньої громади.
У заяві, озвученій депутатом облради Юдітою Петеї, повідомляється, що останнім часом у Мукачівській територіальній громаді за вказівкою її голови з установ, де компактно проживає угорська громада було знято національні символи Угорщини та звільнено з роботи за політичними мотивами директора однієї зі шкіл громади. У таких діях окремих політиків, які є штучними прецедентами суто для привернення уваги, угорська громада вбачає загрозу єдності краю.
Угорці також занепокоєні тим, що такі дії можуть призвести до дискредитації України на міжнародній арені. Як приклад, називають розпочату в угорських медіа дезінформаційну кампанію з дискредитації України та українських військових. Та інформують, що згадані дії не залишилися й осторонь ЗМІ ворога і були використані роспропагандою у інформаційній війні проти України.
Інформуючи присутніх про єдність із Україною, обласний депутат Йосип Борто повідомив, що представники угорської громади Закарпаття разом з українцями пліч-о-пліч захищають Україну, надають прихисток ВПО та наближають перемогу. Він також розповів, що чимало представників угорської меншини загинули, виборюючи незалежність України. Щодо демонтажу національних символів Угорщини у Мукачівській громаді, які стали предметом заяви, Борто наголосив, що вони були зняті без обговорення з громадськістю та без підтримки депутатів Мукачівської громади.
«1000 років українці й угорці жили разом і будували добробут нашого краю. Ні для кого не секрет, що угорці й Угорщина допомагають області й Україні з перших днів війни. Той, хто хоче створювати нестабільність, той хоче війни. Я, особисто, не бачу в угорцях образ Орбана, а у першу чергу – образ громадянина України з угорським етнічним корінням. Той, хто хоче посіяти війну між нами (українцями й угорцями), хоче війни як такої. Але війни не буде, бо ми її не допустимо», — зауважив у відповідь на заяву голова Закарпатської облради Володимир Чубірко.
Звернення до президента підтримав і етнічний угорець із Закарпаття Віктор Трошкі, доцент УжНУ і нині — боєць 128 бригади, який звернувся до присутніх онлайн із фронту. «11 місяців тому ми, представники різних національностей пішли боротися як за незалежну Україну, так і за право вільно спілкуватися рідною мовою. В умовах війни вчинки, про які йдеться у зверненні, не припустимі», — зауважив солдат.
«У той час, коли ми боронимо державу, хтось дозволяє собі принижувати і розправлятися в тилу з окремою громадою. Ми не дозволимо ображати жодну з етнічних громад Закарпаття і не дамо використовувати українських угорців як об’єкт для маніпуляцій і ворожої пропаганди. Тому представники угорської національної спільноти Закарпаття сьогодні надіслали чіткий сигнал усім: є максимальна підтримка, всебічна допомога та розуміння від держави й органів виконавчої влади на місцях», — наголосив голова Закарпатської ОВА Віктор Микита. Він також нагадав, що незалежно від етнічного походження, належності до національних спільнот нам гарантуються рівні громадянські, політичні, соціальні, економічні, культурні права і свободи, визначені Конституцією України.
Про це інформує пресслужба Закарпатської обласної ради.